18 04 2008

RUS SALATASI

Rus salatasına, neden rus salatası denir merak etmişimdir hep.Ufak bir araştırmamı paylaşmak istedim.Belki merak eden vardır yada boşver Emel biz salatayla ilgilenelim diyenlerde....Lafı  uzatmadan bağlayayım:))

Rus salatası; 1860'lı yıllarda Moskova'daki Ermitaj Restoran'ın sahibi olan Fransız asıllı aşçı Lucien Olivier tarafından icat edildi. Kısa zamanda restoranın en sevilen yemeği haline gelen Rus salatasının tarifi Olivier tarafından ölene kadar titizlikle saklandı. Daha sonra bir çok dünya ülkelerine yayıldı.

Rus Salatası Rusça ve Almanca gibi bazı dillerde hala Olivier Salatası olarak bilinmektedir. Ama çoğu dillerde Rus salatası olarak bilinir. Türkiye'ye 19. yüzyılda ulaştı. İstanbul'da 1917 Ekim Devrimi'nden sonra kente gelen Beyaz Ruslar'ın açtığı lokantalar sayesinde yaygınlaştı. Salata 1950'lerdeki Soğuk Savaş yıllarında Türkiye'nin ABD'ye yakınlaşması nedeniyle salatanın adındaki Rus kelimesini uygun görmeyen bazı kişiler tarafından ABD'yle hiç bir ilgisi olmamasına rağmen Amerikan salatası olarak anılmaya başladı.!!  

 Rus salatasının en önemli malzemeleri haşlandıktan sonra, 1 cm boyutlarında küp şeklinde doğranmış patates ve mayonezdir. Ayrıca haşlanmış bezelye ve havuçta Rus salatasının vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Rus salatasının içine bazen hardal, turşu ve salam da konulabilir. Zeytin, maydanoz ve haşlanmış yumurta,  salatayı tabakta süslemek için kullanılır.

Bilgiler  http://tr.wikipedia.org 

 

                           

Malzemeler:

5-6 adet orta boy patates.(1 kg)

1 orta boy konserve garnitür 350 gr (ben 1 büyük haşlanmış havuç, 1 su bardağı bezelye kullandım )

5-6 adet kornişon turşu (minik doğranmış)

3 yemek kaşığı mayonez

1/2 limon suyu

3 yemek kaşığı sızma yağ

1 su bardağı süzme yoğurt

Tuz

1 adet katı haşlanmış yumurta

Yapılışı:

Patatesleri yıkayın,kabukları ile haşlayın,soyun ve minik minik doğrayın.

Garnitürün konserve suyunu dökün ve temiz sudan geçirip süzün.

Büyük bir kasede, patates, garnitür ve kornişonu harmanlayın.

Mayonez,tuz ,süzme yoğurt ,sızmayağ ve limonsuyunu karıştırıp patateslerin üzerine ilave edip karıştırın.Servis tbağına alıp üzerini kaşığın tersi ile düzleyin.

Dilimlenmiş yumurta dilimleri ile süsleyin.1 saat dinlendirip servis yapın.

Afiyet olsun.

0
0
0
Yorum Yaz